Back to top

Minnesota Bride's Best of 2022 - The Winners

Minnesota Bride's Best of 2022 Winners

Planning a wedding has never been easier with this fabulous list of creatives that will make your dreams a reality. Find your perfect match from this guide to the top vendors!

 

Best Bridal Boutique

Winner – Luxe Bridal Couture

Finalists – Grace Loves Lace, The Wedding Shoppe

 

Best Luxury Bridal Boutique

Winer – Bridal Accents Couture

Finalists – Annika Bridal, The White Room

 

Best Bridesmaids Dresses

Winner – Bella Bridesmaids

Finalists – Bridal Accents Couture, The Wedding Shoppe

 

Best Flower Girl Dresses

Winner – Eva La Cuz

Finalists – David’s Bridal, The Wedding Shoppe

 

Best Custom Gowns

Winner – Modehaus Bridal

Finalists – Colby John Bridal, Mara Marie Bridal

 

Best Mother-of-the-Bride Apparel

Winner – Dugo

Finalists – BHLDN, Bridal Accents Couture

 

Best Formalwear

Winner – The Dashery

Finalists – MartinPatrick3, Milbern Clothing Co.

 

Best Alterations

Winner – Amazing Alterations

Finalists – Rapids Alterations, Custom Sewing by Heather

 

Best Wedding Makeup

Winner – WarPaint International Beauty Agency

Finalists – Everthine Beauty Co., SISU Beauty Co.

 

Best Wedding Hair

Winner – Ziel Bridal

Finalists – WarPaint International Beauty Agency, SISU Beauty Co.

 

Best Spray Tan Services

Winner – Body Glow Sun & Spray

Finalists – GoGlow, Glow Lounge

 

Best Spa Services

Winner – Grand View Lodge

Finalists – Anda Spa at Hotel Ivy, Spalon Montage

 

Best Jeweler

Winner – Continental Diamond

Finalists – Helzberg Diamonds, Jewelry by Johan

 

Best Officiant

Winner – Flutterby Celebrations & Ceremonies

Finalists – Perfect Day Ceremonies & Affordable I Do’s, Positively Charmed

 

Best Wedding Planner

Winner – Laine Palm Designs

Finalists – Events by Melody, Lasting Impressions Weddings

 

Best Micro Wedding Planner

Winner – Pop-Up Weddings

Finalists – Bellagala Petite Weddings, Minne Weddings

 

Best Real Estate Agent for Newlyweds

Winner – Paige Gibson Homes

Finalists – Brittany Halloran with Regan Englund Real Estate Group, Tiffany Larson with Guiding You Home

 

Best Rentals & Décor

Winner – Linen Effects

Finalists – Festivities, Posies and Poise

 

Best Installations

Winner – Girl Friday

Finalists – Apricot Floral, PHOS

 

Best Florist

Winner – Sadie’s Couture Floral

Finalists – 651 Studio & Floral Design, Studio C Floral

 

Best Wedding Cakes

Winner – Buttercream

Finalists – dough-phoria, Ink Sweets

 

Best Wedding Desserts

Winner – Nothing Bundt Cakes

Finalists – Emily Grace Cakes, Hey There, Cupcake

 

Best Caterer – Large Wedding

Winner – D’Amico Catering

Finalists – Chowgirls Catering, Mintahoe Catering

 

Best Caterer – Small Wedding

Winner – Chowgirls Catering

Finalists – Food Gallery Catering, Lake Elmo Inn Catering

 

Best Wedding Bar Service

Winner – Liquid Motion

Finalists – Hitch & Sip, With a Twist

 

Best Invitations

Winner – Champagne Press

Finalists – Epitome Papers, Hunt & Wright Design Co.

 

Best Calligraphy

Winner – Just Write Studios

Finalists – Love Letters, Shasta Bell Calligraphy

 

Best Photography

Winner – Vick Photography

Finalists – Jeannine Marie Photography, Leah Fontaine Photography

 

Best Videography

Winner –Flom Films

Finalists – Adagio Djay EntertainmentSummit Hill Studios

 

Best Photo Booth

Winner – Traveling Photo Booth

Finalists – Mobile Memories, Northerly Photo Camper

 

Best Band

Winner – Rock With U

Finalists – Bluewater Kings Band, Elan Artists Northstar Band

 

Best DJ

Winner – Adagio Djay Entertainment

Finalists – Bellagala DJ, Instant Request

 

Best Wedding Day Entertainment

Winner – Paint My Wedding Day

Finalists – Claire Ward Illustrations, Maria Ahrens Illustrations

 

Best Ceremony Music

Winner – Loring String Quartet

Finalists – Boom Island String Quartet, Lake Minnetonka String Quartet

 

Best Dance Instruction

Winner – Tulle Tuxedo

Finalists – Adagio Djay Entertainment, Flying Pig Dance Studio

 

Best Transportation

Winner – Renee’s Limousines

Finalists – Total Transportation, Trobec’s Bus Service

 

Best Valet Service

Winner – Unparalleled Parking

Finalists – Picadilly Valet, Uptown Valet

 

Best Rehearsal Dinner Venue

Winner – Café Lurcat

Finalists – Aster Café, Pinstripes

 

Best Twin Cities Venue

Winner – Machine Shop

Finalists – A’BULAE, Hutton House

 

Best Northern Minnesota Venue

Winner – Grand Superior Lodge

Finalists – Clyde Iron Works, Merryweather Inn Carriage House

 

Best Central Minnesota Venue

Winner – Bold North Cellars

Finalists – Grand View Lodge, Northern Pacific Center

 

Best Southern Minnesota Venue

Winner – St. James Hotel

Finalists – Chankaska Creek Ranch & Winery, Woodhaven Weddings & Events

 

Best Barn Venue

Winner – The Cottage Farmhouse

Finalists – Creekside Farm Weddings + Events, Hope Glen Farm

 

Best Outdoor Venue

Winner – Hope Glen Farm

Finalists – Camrose Hill Flower Farm, Redeemed Farm

 

Best Winery Venue

Winner – Chankaska Creek Ranch & Winery

Finalists – Bold North Cellars, Crow River Winery

 

Best Brewery Venue

Winner – Northern Stacks Events

Finalists – Bold North Cellars, Minneapolis Cider Co.

 

Best Mansion Venue

Winner – Bavaria Downs

Finalists – The Gale Mansion, The Van Dusen Mansion

 

Best Hotel Venue

Winner –Renaissance Minneapolis Hotel, The Depot

Finalists – Hewing Hotel, Saint Paul Hotel

 

Best Wedding Night Hotel

Winner – Hewing Hotel

Finalists – St. James Hotel, Saint Paul Hotel

 

Best Country Club/Golf Course Venue

Winner – Lafayette Club

Finalists – Bearpath Golf & Country Club, Rush Creek Golf Club

 

Best Historic Venue

Winner – Northern Pacific Center

Finalists – Machine Shop, The Van Dusen Mansion

 

Best Destination Venue

Winner – Enchanted Barn

Finalists – Bold North Cellars, Grand View Lodge

 

Best Resort Venue

Winner – Grand View Lodge

Finalists – Arrowwood Resort Hotel & Conference Center, Grand Superior Lodge

 

Best New Vendor

Winner – The Whim + Woodhaven Weddings and Events

Finalists – Ink and Ivy Designs

 

Top of the Tiara – Best All-Around Vendor

Winner - Lasting Impressions Weddings 

Finalists - Jenna Culley Events, Janelle Elise Photography

Member of the Year

Summit Hill Studios

 

Editor's Picks

Best Floral Design

Flowers by Jerry

 

Best Photo

Janelle Elise Photography

 

Best Catering Idea

Chowgirls Catering

 

Best Invitation Design

Hunt Wright Design Co.

 

Best Cake

Ink Sweets

 

Best Dressed

Sarah Edwards in Ramadhan Design

 

Best Event Design

Style-Architects Weddings

CLICK HERE for your FREE
Minnesota Bride Planning Checklist!


Newsletter Subscribe

Featured Vendors